Calculate Cutting Length of Stirrups in Column or Beam  Cutting Length Formula for Reinforcement  Stirrups Length Calculation
In this Article today we will talk about the Cutting Length of Stirrups in Column or Beam  Cutting Length Formula for Reinforcement  Stirrups Length Calculation  Hook Length Formula for Stirrups  Number of Stirrups in Column  BBS of Stirrups
What is Stirrup:
A stirrup (Used in Beams) is a closedloop of rebar used to hold the main bars in an RCC structure together. Stirrups provide lateral support to the main bars against buckling.
Stirrups are used to provide reinforcement in concrete beams, which helps prevent cracks from forming. They are primarily used to transfer forces through tension, bending, and shear. The space between the stirrups varies along the length of the beam. The stirrups are spaced close together near the supports, and farther apart in the middle section. Cutting Length Formula for Reinforcement, cutting length of stirrups, calculate cutting length
What is Lateral Ties:
Lateral ties (Stirrups in Column) help hold the position of reinforcing steel in columns without disturbing the concrete space. cutting length of stirrups
The vertical steel bars in a concrete column are responsible for holding up the building’s weight, while the wire ties help keep each bar in place as the concrete sets around it. The ties, which do not take part in supporting the load of the building, are evenly spaced along the full height of the column. Calculate cutting length, total bend length, bar bending schedule Cutting Length Formula for Reinforcement
Difference Between Stirrups and Lateral Ties:
Lateral ties and stirrups are both used to reinforce beams and columns. The only difference is where they are placed. Lateral ties are placed in a column, while stirrups are attached to a beam. They both serve the same purpose: to reinforce the structure of a building.
Stirrups are commonly made in a rectangular or square shape, but they can be circular or diagonal as well. calculate the cutting length, stirrups cutting length, stirrup bar, civil engineers
Purpose of Stirrups in Reinforcement:
There are the following purpose to provide stirrups in beam or column reinforcement:
In Beam:

To provide ductility to section, i.e., to prevent diagonal cracks from forming and possibly leading to abrupt failures. civil engineering, single legged stirrups

To resist any torsion or twisting. different shapes, deducting concrete cover

To prevent the growth of inclined shear cracks. However, even when the shear stress is less than half of the concrete’s shear resistance (but greater than half of shear resistance )

To increase the stability of dowels. different shapes, cutting length of stirrup
Stirrups can be provided as open stirrups or close stirrup. However in doubly reinforced sections and to resist torsion closed stirrup is mandatory. In doubly reinforced section closed stirrup performs the additional function of preventing buckling of compression reinforcement and confining concrete. construction work, open stirrup, length of stirrup
One more thing, stirrups are usually tied in compression side to improve anchorage and to avoid crack initiation. two hooks, length of the hook, circumference, pythagoras theorem
In Column:
Lateral Ties or Stirrups in columns are provided to perform following functions:

To restrain longitudinal bars from moving sideways

To provide resistance against shear and torsion.

To hold longitudinal bars during construction.

To confine the concrete in the core, thus improving ductility and strength.

To prevent premature buckling of individual bars. calculate, civil engineer working, on site
Types of Stirrups:
Stirrups are widely used in reinforcement, and some special cases require a change in design.

Rectangular Stirrups

Square Stirrups

Triangular Stirrups

Circular Stirrups

Helical Stirrups

Diamond or Diagonal shape stirrups

One Leg Stirrups. Hook Length Formula for Stirrups

TwoLegged or Double legged Stirrups

FourLegged Stirrups

SixLegged Stirrups. example, calculate cutt length, total bend length
Method for Calculating Cutting Length of Stirrup:
Use the following steps for calculating the cutt length of stirrups or lateral ties

Look at the sizes of columns/beams in drawings.

A bar Dia of 8mm is generally used for stirrups.

Subtract the concrete cover or clear cover

Calculate the total outer length of the stirrup after subtracting the concrete cover.

Subtract the length of bends. calculate cutting length, total bend length

Add the length of the hook to the length of the stirrup to find the length of your rod.

Use the following formula to find the total cutting length of stirrups.
Formula: Cutting Length of Stirrups = Perimeter of Stirrup’s Shape + Total hook length – Total Bend Deduction
Important Basic Stirrups Length Calculation formulas:

Perimeter of Rectangle (for Rectangular Stirrups) = 2 ( length + breadth)

Perimeter of Square (for Square Stirrups) = 4 x side length

Perimeter of circle or Circumference of Circle (for Circular Stirrups) = 2πr = πd (r= radius, d= Diameter of Circle). calculate cutting length, cutting length of stirrup

Perimeter of Triangle (for Triangular Stirrups) = (2 x Opposite sides + Base) or (3 x Sides of Triangle) Number of Stirrups in Column

Perimeter of Trapezoidal (for Triangular Stirrups) = Bottom Side + Top Side + (2 x Taper Side). stirrup shown, learning platform, circumference

Perimeter of Diagonal (for Diamond or Diagonal Stirrups) = (Side x 4)
Important Standards used for Calculating Bends or Hooks Length:
The following standards are most important when calculating hook length and bend lengths at corners, as well as finding the cutt length of stirrups.

1 Hook length = 9d or 75mm

45° Bend length = 1d

90° Bend length = 2d

135° Bend length = 3d

180° Bend length = 4d
Remember, d is a Diameter of Bar Hook Length Formula for Stirrups
Cutting Length of Stirrups in Column with Example
Cutting length for Rectangular Stirrups:
Rectangular stirrups is usually adopted in rectangular shape of column or beam, now we are going to find the cutt length of rectangular stirrups as per the following method:
Size of Column:
Considering the abve Rectangular column size 300 mm x 400 mm.
Width of Column = A = 300 mm
Depth of Column = B = 400 mm Hook Length Formula for Stirrups
Dia of Bar:
Adopting Dia of Bar used for stirrups is, d = 8mm, example
Deduction for Concrete Cover:
Usually we use the clear cover for column is 25 mm to 40 mm but here we will use, as per the given figure: clear cover = 40 mm (from all sides). example
Width of Column Reinforcement C/C = a = A – (2 x Clear Cover) – d
Width of Column Reinforcement C/C = a = 300 – (2 x 40) – 8 = 212 mm
Depth of Column Reinforcement C/C = b = B – (2 x Clear Cover) – d
Depth of Column Reinforcement C/C = b = 400 – (2 x 40) – 8 = 312 mm
so, a = 212 mm and b = 312 mm Hook Length Formula for Stirrups
Perimeter of Rectangular Stirrup:
Perimeter of Rectangular Stirrup = (a x 2) + (b x 2) = (212 x 2) + (312 x 2) = 424 + 624 = 1048 mm
Perimeter of Rectangular Stirrup = 1048 mm.
Total Length of Hooks:
Hook length should not be less than 75mm and it is different as per the different dia of bars but usually we consider 10d for one hook;
Hook’s Length for Stirrups = 2 x 10d = 20d = 20 x 8 = 160 mm
Total Bend Deduction:
As per the above figure, There are 3 bends which are bent at an angle of 900 and two bends are bent at an angle of 1350, so as per the bend deduction formula;
Total Bend Deduction = 3 x 900 Bend length + 2 x 1350 Bend length
Total Bend Deduction = (3 x 2d) + (2 x 3d) = 6d + 6d = 12d = 12 x 8 = 96 mm
Final Cutting Length of Rectangular Stirrups:
Formula: Total Cutting length of Rectangular Stirrup Formula = Perimeter of Rectangle + Total Hook length – Total Bend Deduction
Total Cutt length of Rectangular Stirrup = Perimeter + 20d – 12d
Total Cutt length of Rectangular Stirrup = 1048 + 160 – 96 = 1112 mm
Total Cutt length of Rectangular Stirrup = 1112 mm = 1.112 m
Hence the Cutting Length of Rectangular Stirrups is 1.112 m Hook Length Formula for Stirrups
Cutting length for Square Stirrups:
Square stirrups is usually adopted in square shape of column or beam, now we are going to find the cutt length of square stirrups as per the following method:
Size of Column:
Considering the above Square column size 400 mm x 400 mm.
Width/Depth of Column = A = 400 mm Hook Length Formula for Stirrups
Dia of Bar:
Adopting Dia of Bar used for stirrups is, d = 12 mm
Deduction for Concrete Cover:
Usually we use the clear cover for column is 25 mm to 40 mm but here we will use, as per the given figure: clear cover = 35 mm (from all sides)
Width/Depth of Column Reinforcement C/C = a = A – (2 x Clear Cover) – d
Width/Depth of Column Reinforcement C/C = a = 400 – (2 x 35) – 12 = 318 mm
so, a = 318 mm Hook Length Formula for Stirrups
Perimeter of Square Stirrup:
Perimeter of Square Stirrup = (a x 4) = (318 x 4) = 1272 mm
Perimeter of Square Stirrup = 1272 mm Hook Length Formula for Stirrups
Total Hook Length:
Hook’s Length for Stirrups = 2 x 10d = 20d = 20 x 12 = 240 mm
Total Bend Deduction:
As per the above figure, There are 3 bends which are bent at an angle of 900 and two bends are bent at an angle of 1350, so as per the bend deduction formula;
Total Bend Deduction = 3 x 900 Bend length + 2 x 1350 Bend length
Total Bend Deduction = (3 x 2d) + (2 x 3d) = 6d + 6d = 12d = 12 x 12 = 144 mm
Final Cutting Length of Square Stirrups:
Formula: Total Cutting length of Square Stirrup Formula = Perimeter of Square + Total Hook length – Total Bend Deduction
Total Cutt length of Square Stirrup = Perimeter + 20d – 12d
Total Cutt length of Square Stirrup = 1272 + 240 – 144 = 1368 mm
Hence the Cutting Length of Square Stirrups is 1.368 m
Cutting length for Triangular Stirrups:
Triangular stirrups is usually adopted in square or rectangular shape of column or beam, now we are going to find the cutt length of square stirrups as per the following method:
Size of Column:
Considering the above rectangular column size 600 mm x 650 mm.
Width of Column = A = 600 mm
Depth of Column = B = 650 mm Cutting Length Formula for Reinforcement
Dia of Bar:
Adopting Dia of Bar used for stirrups is, d = 8 mm
Deduction for Concrete Cover:
Usually we use the clear cover for column is 25 mm to 40 mm but here we will use, as per the given figure: clear cover = 40 mm (from all sides)
Width of Column Reinforcement C/C = a = A – (2 x Clear Cover) – d
Width of Column Reinforcement C/C = a = 600 – (2 x 40) – 8 = 512 mm
Depth of Column Reinforcement C/C = b = B – (2 x Clear Cover) – d
Depth of Column Reinforcement C/C = b = 650 – (2 x 40) – 8 = 562 mm
so, a = 512 mm and b = 562 mm Cutting Length Formula for Reinforcement
Perimeter of Triangular Stirrup:
Perimeter of Triangular Stirrup = {(H x 2) + a} = {(617.56 x 2) + 512} = 1235.12 + 512 = 1747.12 mm
Perimeter of Triangular Stirrup = 1747.12 mm
Total Length of Hooks:
Hook’s Length for Stirrups = 2 x 10d = 20d = 20 x 8 = 160 mm
Length of Opposite Sides of Triangle:
Total Bend Deduction:
As per the above figure, There are 4 bends that are bent at an angle of 1350, so as per the bend deduction formula;
Total Bend Deduction = 4 x 1350 Bend length
Total Bend Deduction = (4 x 3d) = 12d = 12 x 8 = 96 mm
Final Cutting Length of Triangular Stirrups:
Formula: Total Cutting length of Triangular Stirrup Formula = Perimeter of Triangle+ Total Hook length – Total Bend Deduction
Total Cutt length of Triangular Stirrup = Perimeter + 20d – 12d
Total Cutt length of Triangular Stirrup = 1747.12 + 160 – 96 = 1811.12 mm
Hence the Cutting Length of Triangular Stirrups is 1.811 m
Cutting length for Circular Stirrups:
Square stirrups is usually adopted in circular shape of column, now we are going to find the cutt length of square stirrups as per the following method:
Size of Column:
Considering the above Circular column size 600 mm in diameter.
Diameter of Column = D = 600 mm Cutting Length Formula for Reinforcement
Dia of Bar:
Adopting Dia of Bar used for stirrups is, d = 8 mm
Deduction for Concrete Cover:
Usually we use the clear cover for column is 25 mm to 40 mm but here we will use, as per the given figure: clear cover = 40 mm (from all sides)
Diameter of Column Reinforcement C/C = d = D – (2 x Clear Cover) – d
Diameter of Column Reinforcement C/C = d = 600 – (2 x 40) – 8 = 512 mm
so, d = 512 mm Cutting Length Formula for Reinforcement
Perimeter of Circular Stirrup:
Perimeter of Circular Stirrup = Pi x d = 3.142 x 512 = 1608.70 mm
Perimeter of Circular Stirrup = 1608.70 mm
Total Length of Hooks:
Hook’s Length for Stirrups = 2 x 10d = 20d = 20 x 8 = 160 mm
Total Bend Deduction:
As per the above figure, There are 2 bends which are bent at an angle of 1350, so as per the bend deduction formula; Cutting Length Formula for Reinforcement
Total Bend Deduction = 2 x 1350 Bend length
Total Bend Deduction = (2 x 3d) = 6d = 6 x 8 = 48 mm
Final Cutting Length of Circular Stirrups:
Formula: Total Cutting length of Circular Stirrup Formula = Perimeter of Circle + Total Hook length – Total Bend Deduction
Total Cutt length of Circular Stirrup = Perimeter + 20d – 12d
Total Cutt length of Circular Stirrup = 1608.70 + 160 – 48 = 1720.70 mm
Hence the Cutting Length of Circular Stirrups is 1.720 m Cutting Length Formula for Reinforcement
Cutting length for Diamond Stirrups:
Diamond or Diagonal stirrups is usually adopted in square or rectangular shape of column or beam, now we are going to find the cutt length of square stirrups as per the following method:
Size of Column:
Considering the above rectangular column size 500 mm x 400 mm.
Width of Column = A = 500 mm
Depth of Column = B = 400 mm Cutting Length Formula for Reinforcement
Dia of Bar:
Adopting Dia of Bar used for stirrups is, d = 8 mm
Deduction for Concrete Cover:
Usually we use the clear cover for column is 25 mm to 40 mm but here we will use, as per the given figure: clear cover = 25 mm (from all sides)
Width of Column Reinforcement C/C = a = A – (2 x Clear Cover) – d
Width of Column Reinforcement C/C = a = 500 – (2 x 25) – 8 = 442 mm
Depth of Column Reinforcement C/C = b = B – (2 x Clear Cover) – d
Depth of Column Reinforcement C/C = b = 400 – (2 x 25) – 8 = 342 mm
so, a = 442 mm and b = 342 mm
Perimeter of Diamond Stirrup:
Perimeter of Diamond Stirrup = (H x 4) = 279.43 x 4 = 1117.72 mm
Perimeter of Diamond Stirrup = 1117.72 mm
Total Length of Hooks:
Hook’s Length for Stirrups = 2 x 10d = 20d = 20 x 8 = 160 mm
Length of Sides of Diamond Stirrup:
Total Bend Deduction:
As per the above figure, There are 3 bends which are bent at an angle of 900 and two bends are bent at an angle of 1350, so as per the bend deduction formula;
Total Bend Deduction = 3 x 900 Bend length + 2 x 1350 Bend length
Total Bend Deduction = (3 x 2d) + (2 x 3d) = 6d + 6d = 12d = 12 x 8 = 96 mm
Final Cutting Length of Diamond Stirrups:
Formula: Total Cutting length of Diamond Stirrup Formula = Perimeter of Diamond shape + Total Hook length – Total Bend Deduction
Total Cutt length of Diamond Stirrup = Perimeter + 20d – 12d
Total Cutt length of Diamond Stirrup = 1117.72 + 160 – 96 = 1811.72 mm
Hence the Cutting Length of Diamond Stirrups is 1.811 m
Cutting length for Spiral Stirrups:
Spiral stirrups is usually adopted in the circular shape of pile, now we are going to find the cutt length of spiral stirrups as per the following method:
Size of Pile:
Considering the above pile size;
Diameter of Pile = D = 1500 mm
Length of Pile = H = 20,000 mm
Pitch or Spacing of Spiral = p = 100 mm
Dia of Bar:
Adopting Dia of Bar used for stirrups is, d = 12 mm
Deduction for Concrete Cover:
clear cover = 40 mm (from all sides)
Dia of Spiral Ring C/C = d = D – (2 x Clear Cover) – d
Dia of Spiral Ring C/C = d = 1500 – (2 x 40) – 12 = 1408 mm
Final Cutting Length of Spiral Stirrups:
Formula: Total Cutting length of Spiral Stirrup Formula = n X sqrt (C2 + P2)
So, First we should find out the values of ‘n’ and ‘C’
No. of Pitches = n = H/p + 1 = (20,000/100) + 1 = 201 Nos
Circumference = C = Pi x d = 3.142 x 1408 = 4423.94 mm
Cutting length for FourLegged Stirrups:
FourLegged stirrups is usually adopted in rectangular shape of column or beam, now we are going to find the cutt length of rectangular stirrups as per the following method:
Size of Column:
Considering the above Rectangular column size 300 mm x 400 mm.
Width of Column = A = 400 mm
Depth of Column = B = 500 mm Stirrups Length Calculation
Dia of Bar:
Adopting Dia of Bar used for stirrups is, d = 8mm
Deduction for Concrete Cover:
Usually we use the clear cover for column is 25 mm to 40 mm but here we will use, as per the given figure: clear cover = 40 mm (from all sides)
Width of Single Stirrup Column Reinforcement C/C = a = [(2 x D) + (2 x Half Dia of Bar) + (2 x Half Stirrups Dia)] Stirrups Length Calculation
Distance between Dowels in XDirection = D = [C/C Distance] / 3
so first of all we should find the C/C Distance;
C/C Distance = Total Width – [ ( 2 x CC ) + (2 x Stirrups Dia ) + ( 2 x Half Dia of Bar) ]
C/C Distance = 400 – [(2 x 30) + (2 x 8) + (2 x 10)]
C/C Distance = 400 – [60 + 16 + 20]
C/C Distance = 304 mm
so, Distance between Dowels in XDirection = D = [C/C Distance] / 3 = 304/3
Distance between Dowels in XDirection = D = 01.33 mm
Now we find the, Stirrups Length Calculation
Width of Single Stirrup Column Reinforcement C/C = a = [(2 x D) + (2 x Half Dia of Bar) + (2 x Half Stirrups Dia)]
Width of Single Stirrup Column Reinforcement C/C = a = [(2 x 101.33) + (2 x 10) + (2 x 4)] Stirrups Length Calculation
Width of Single Stirrup Column Reinforcement C/C = a = 202.667 + 20 + 8
Width of Single Stirrup Column Reinforcement C/C = a = 230.67 mm
Now, Stirrups Length Calculation
Depth of Single Stirrup Column Reinforcement C/C = b = Total Depth – ( 2 x Cover ) – (2 x Half Stirrups Dia)
Depth of Single Stirrup Column Reinforcement C/C = b = 500 – (2 x 30) – (2 x 4) = 500 – 60 8
Depth of Single Stirrup Column Reinforcement C/C = b = 432.00 mm
so, a = 230.67 mm and b = 432.00 mm
Perimeter of FourLegged Stirrup:
Perimeter of Rectangular 4Legged Stirrup = (a x 2) + (b x 2) = (230.67 x 2) + (432 x 2) = 461.34 + 864 = 1325.34 mm
Perimeter of Rectangular Stirrup = 1325.34 mm
Total Length of Hooks:
Hook length should not be less than 75mm and it is different as per the different dia of bars but usually we consider 10d for one hook;
Hook’s Length for Stirrups = 2 x 10d = 20d = 20 x 8 = 160 mm
Total Bend Deduction:
As per the above figure, There are 3 bends which are bent at an angle of 900 and two bends are bent at an angle of 1350 in single stirrup, so as per the bend deduction formula for single stirrup;
Total Bend Deduction = 3 x 900 Bend length + 2 x 1350 Bend length
Total Bend Deduction = (3 x 2d) + (2 x 3d) = 6d + 6d = 12d = 12 x 8 = 96 mm
Final Cutting Length of FourLegged Stirrups:
Formula: Total Cutting length of 4Legged Stirrup Formula = 2 x (Perimeter of Rectangle + Total Hook length – Total Bend Deduction)
where we multiply 2 because we have two pieces of rectangular stirrups in 4Legged stirrup
Total Cutt length of 4Legged Stirrup = 2 x (Perimeter + 20d – 12d)
Total Cutt length of 4Legged Stirrup = 2 x (1325.34 + 160 – 96) = 2 x 1389.34
Total Cutt length of 4Legged Stirrup = 2778.68 mm = 2.778 m
Hence the Cutt Length of 4Legged Stirrups is 2.778 m
Cutting length for Trapezoidal Stirrups:
Trapezoidal stirrups is usually adopted in rectangular shape of column or beam, now we are going to find the cutt length of Trapezoidal stirrups as per the following method:
Size of Column:
Considering the above Rectangular column size 300 mm x 400 mm.
Width of Column = W = 600 mm
Depth of Column = H = 400 mm
Dia of Bar:
Adopting Dia of Bar used for stirrups is,
Stirrup Dia = d = 8mm
Dia of Main Bars (M.B) or Dowel Bars = D = 12mm
Deduction for Concrete Cover:
Usually we use the clear cover for column is 25 mm to 40 mm but here we will use, as per the given figure: clear cover = 40 mm (from all sides)
Bottom side Stirrup Reinforcement = a = W – (2 x CC) – (2 x half Dia of Sturrups Bar)
Bottom side Stirrup Reinforcement = a = W – (2 x CC) – d
Bottom side Stirrup Reinforcement = a = 600 – (2 x 40) – 8
Bottom side Stirrup Reinforcement = a = 512 mm
Top side Stirrup Reinforcement = b = C/C Dist of Main Bar + (2 x half Dia of M.B) + (2 x half Dia of Stirrups Bar)
First of all we find the,
C/C Dist of Main Bars = [W – (2 x CC) – (2 x Stirrups Dia) – (2 x half of M.B Dia)] / 3
C/C Dist of Main Bars = [W – (2 x CC) – (2 x d) – D]/3 = [600 – (2 x 40) – (2 x 8) – 12] / 3
C/C Dist of Main Bars = 492 / 3 = 164 mm
Now,
Top side Stirrup Reinforcement = b = C/C Dist of Main Bar + (2 x half Dia of M.B) + (2 x half Dia of Stirrups Bar)
Top side Stirrup Reinforcement = b = C/C Dist of Main Bar + D + d = 164 + 12 + 8
Top side Stirrup Reinforcement = b = 168 mm
therefore, Length of c = Sqrt( Base2 + Perp2)
where, Base = C/C Dist of M.B + half Dia of stirrups Bar and & Height = H – (2 x CC) – (2 x half Dia of Stirrups Bar)
so first we find the, Stirrups Length Calculation
Base = C/C Dist of M.B + half Dia of stirrups Bar = C/C Dist of M.B + d/2
Base = 164 + 8/2 = 164 + 4 = 168 mm
Height = H – (2 x CC) – (2 x half Dia of Stirrups Bar) = H – (2 x CC) – d = 400 – (2 x 40) – 8
Height = 312 mm Stirrups Length Calculation
Now, Length of c = Sqrt( Base2 + Perp2) = Sqrt(1682 + 3122) = Sqrt(28,224 + 97,344)
Length of c = Sqrt(125,568) = 11.21 mm
so, a = 512 mm and b = 168 mm and c = 11.21 mm
Perimeter of Rectangular Stirrup:
Perimeter of Rectangular Stirrup = a + b + (2 x c) = 512 + 168 + (2 x 11.21) = 512 + 168 + 22.42 = 702.42 mm Stirrups Length Calculation
Perimeter of Rectangular Stirrup = 702.42 mm
Total Length of Hooks:
Hook length should not be less than 75mm and it is different as per the different dia of bars but usually we consider 10d for one hook; Stirrups Length Calculation
Hook’s Length for Stirrups = 2 x 10d = 20d = 20 x 8 = 160 mm
Total Bend Deduction:
As per the above figure, There are 1 bends which are bent at an angle of 450 and 4 bends are bent at an angle of 1350, so as per the bend deduction formula;
Total Bend Deduction = 1 x 450 Bend length + 4 x 1350 Bend length
Total Bend Deduction = (1 x 1d) + (4 x 3d) = d + 12d = 13d = 13 x 8 = 104 mm
Final Cutting Length of Trapezoidal Stirrups:
Formula: Total Cutting length of Trapezoidal Stirrup Formula = Perimeter of Rectangle + Total Hook length – Total Bend Deduction
Total Cutt length of Trapezoidal Stirrup = Perimeter + 20d – 13d
Total Cutt length of Trapezoidal Stirrup = 702.42 + 160 – 104 = 758.42 mm
Total Cutt length of Trapezoidal Stirrup = 758.42 mm = 0.758 m
Hence the Cutting Length of Trapezoidal Stirrups is 0.758 mf Stirrups in Column
OTHER POSTS:

Bar Bending Schedule of Neck Column  BBS Steel Estimation

Basics of Bar Bending Schedule Formulas  BBS Formulas with Example

Bar Bending Schedule for RCC Box Culvert in Excel  Download Sheet

Bar Bending Schedule for Tie Beams/Strap Beams  BBS of Tie Beam

Bar Bending Schedule for footings  Steel Estimation for footings

Bar Bending Schedule (BBS)  BBS Step by Step Preparation  Excel Sheet

Bar Bending Schedule of Staircase  Staircase Reinforcement Detail

Cutting Length Of Triangular Stirrups  Cut Length Calculator

How to Calculate Cutting Length of Bent Up Bar in Slab

How to Calculate Unit Weight of Steel Bars  Steel Weight Formula

Cement Concrete Road Construction Procedure  Concrete Pavements
Conclusion:
Full article on Cutting Length of Stirrups in Column or Beam  Cutting Length Formula for Reinforcement  Stirrups Length Calculation  Hook Length Formula for Stirrups  Number of Stirrups in Column  BBS of Stirrups. Thank you for the full reading of this article in “The Civil Engineering” platform in English. If you find this post helpful, then help others by sharing it on social media. If any formula of BBS is missing from this article please tell me in comments.
8 Comments
It’s good
Thanks for the comments please visit more articles by clicking on “All Posts” tab of the Menu Bar
Quite educative ,well done
But why the provision for hook length not for all the vertical rebar ?
please explain your question i did not understand properly
Excellent GURU.
Thanks for the comments please visit more articles by clicking on “All Posts” tab of the Menu Bar
sir please explain me formula for 135 degree stirrups legged length minimum and maximum aim from Afghanistan according to ACI not IS
I will upload later